Yaya Trafiği Yoğun Caddelerdeki Esnaflar İle Normal Konumda Yer Alan Esnaflar Arasındaki Farklar


GENEL

835 Görüntülenme

09 Eylül 2019

Paylaş :

Uzun bir süre sizlerle dertleşemedik ve bu durumun mahcubiyetinin farkında olarak sizlerle açıklama yaptıktan sonra çevremde gözlemdiğim esnafların tutumu hakkında görüşlerimi sizlerle paylaşacağım.

Daha önce sizlerle tanıtım videosunu da çektiğim Yargı Dağıtan projem ile birlikte sonrasında başlattığım birkaç projemin bana yaşattığı yoğunluktan dolayı ayrıca 1 haftadan fazla olan iş değişikliği sebebimden dolayı vakit bulmaktan öte tam olarak görüşlerimi size aktaracak durumda olmadığımdan yazamadım. Sizlere gerekli gördüğüm açıklamayı yaptıktan sonra bir süredir sizinle paylaşmayı düşündüğüm bir konu olan çevremdeki esnafların müşteriye karşı tutumlarını konuşalım istedim.

Öncelikle son  yıllarda "Bu işte güzel para var!" diyerek yapılan ince hesapların sonucunda bir caddede belki de 4  5 tane sıra sıra açılan dönerci dükkanlarının yanında bir de lokmacıların boy göstermesiyle iyice bendeki esnafların müşteriye karşı gösterdiği ilgi ve alaka konusunu düşündürmeye yöneltti. Bu konuyu düşündüğümde karşılaştırma yaparken iki ölçüt kendime belirledim. Bir tanesi normal yaya trafiğinin pek yoğun olmadığı mahalle esnafı iken bir diğer ölçütüm de yaya trafiğinin yoğun olduğu cadde esnafı oldu.

İlk olarak yaya trafiğinin yoğun olmadığı mahalle esnafı görüşümü sizlerle paylaşmakla başlamak istiyorum. Bu ölçüt olarak belirlediğim mahalle esnafları (dönerci, bakkal, kuruyemiş, aksesuar vs.) artık müşterileri ile o kadar güçlü bir bağ kuruyorlar ki yeri geliyor evlerimizin anahtarlarını teslim ederken yeri geliyor evde olmadığımızda kargolarımızı teslim alıyorlar, yeri geliyor hasta olduğumuzda hali hatrımızı bile sorarak samimiyetlerini bizlere yansıtıyorlar. Genelde de müşteri sayısı üç aşağı beş yukarı birbirine yakın olduğu için her müşterisi ile mutlaka bir diyaloğu vardır. Bu esnaflarımız bakkal ise tarihi yakın ürünü sizlere satmaz iken manav ise durumu kötü olan meyveyi siz seçseniz bile size satmayarak yeni gelen ürünü varsa oradan size verecek kadar samimi ve içten bir davranış sergilerler. 

Öteki yandan yaya trafiği yoğun esnaflarımız ile (BU YORUMUM HER ESNAFIMIZ İÇİN GEÇERLİ DEĞİL) bu derecede samimiyet kurmak neredeyse imkansız. Hele ki muhabbet etmeyi seven bir kişiliğiniz var ise o anki ruh halinize göre konuşmaya çalışıp bir şeyler konuşma tepkinize karşılık asık surat ile kısa cevaplar alarak kötü hissetmenize bile yol açabilirler diyebilirim. Ayrıca dükkan içerisindeki yerleşime de dikkat ettiğinizde pek te düzene önem göstermeyip nasıl olsa satış hızı diğer normal esnaf abilerimizin dükkanlarına göre daha çok olduğu için her şeyi iç içe görmeniz mümkündür. 

Onun dışında eğer manav ise belki de sizin meyve ve sebzeyi kontrol edip eğer ürün hoşunuza gitmediyse değiştirmenize bile müsade etmeyebilirler. Bence bu tutum hiç doğru değil ve artık teknoloji çağında olduğumuz için o yaya trafiği içerisinde nasıl olsa her gün farklı müşteriler geliyor ben müşteri kaybetmem düşüncesiyle davranmaya devam ettiklerinde sosyal medyanın o güçlü etkileşimi ile müşteri sayısında ciddi azalma olabilir. Çünkü kötü ilgi gören bir esnafı kimse yakın çevresine önermez. Hatta ilgiyi kaba bulan kişiler yakın çevresinin oraya gitmesine bile engel olabilirler. Kısaca günlük hayatta çevremdeki ve gezdiğim esnada uğradığım semtlerin esnaflarını gözlemleme fırsatım oldu ve bu gözlemlerini sizinle paylaşmak istedim. Size tavsiyem o güleryüzlü esnaf abilerimize  / ablalarımıza sabah denk geliyorsanız eğer bir "Günaydın!", akşam denk geliyorsanız eğer "İyi Akşamlar!" demeyi hatta konuşmayı seven bir yapınız varsa alışverişe başlamadan halini hatrını sormanız onları değerli hissettirecektir. Her zaman değer veren, değer bulur diyerek yazımı bitiriyorum. 

Yorumlar

Yorum bulunamadı.

Yorum Yap