Yaptığı İşin Yanında Faydalı Olabilme Ayrılacağı


GENEL

60 Görüntülenme

14 Ocak 2019

Paylaş :

Bana göre çok önemli bu iki olayı sizlerle paylaşırken başlığını da yine simitçi amca ve polislerin çok değerli davranışlarına karşılık  olarak özenle seçme gereği duydum ve sonuna 'Ayrıcalık' kelimesiyle vurguladım.

Sabah işe giderken yol üzerinde olan metro istasyonun girişinde simit satan amcanın öncesinde etrafında bulunan sigara izmaritlerini  temizleme gayretinde olduğu görünce o gün işe daha bir istekle gittim. Kendimi onun yerine koyduğumda o, arabasındaki simitler bitene kadar soğukta bekleyecek iken ben ofise ulaştığımda  klimanın odayı ısıtmasına bekleyene kadar üşüyecektim. O gün gözüme zor gelen tüm işleri erkene alıp bir gayretle yapmaya başladım. Bu olay sonrasında ise kar yağmaya başlamış ve gece soğuk yüzünden yerlerde kısım kısım don oluşmuş. Yine metro istasyonundan  önünden geçerken bu sefer de oradan geçenleri buz  tutan yerlerden geçmemesi için uyarıyordu. Bende uyarısına ayak uydurup yönlendirdiği yerden geçip hayırlı işler diledim. 

İkinci durum ise sınava girdiğim okullarda görevli polisler. Geçen sene finalde yine Sefaköy- Mustafa Pars İlkokulu'nda girmiştim. Tam yanında bulunan Mustafa Pars Ortaokulu yerine sınava 4 - 5 dakika kala asıl sınava giriş binasının tam yanındaki ilkokul binasına  gelmişti. Sonrasında yanlış geldiği anlaşıldı  ve  ortaokul binasına zor yetiştiğine şahit olmuştum. Bu senede yine aynı yerde; Mustafa Pars Ortaokulu'nda  sınava girdim ama bu sene görevli olan polisler görevini yapmanın yanında belki de bu gibi durumlarda uyarmak sorumluluğu değil ama gelen kişileri tek tek ilkokul mu ortaokul mu olduğunu uyarmaktaydı. Kendileri için ufak ama o an sınav heyecanıyla  gelen kişiler için çok büyük bir yardım  davranışıydı. İki sene üst üste aynı yerde gelip bir durumu hem iyi yönüyle hem kötü yönüyle yaşamak benim için çok faklı oldu. Tabii ki geçen sene görevli olanları suçlamak doğru değil  fakat benim gözümde iyi niyetle sınav yerlerinin karışmasını önleyen davranışın daha çok takdir ettiğim bir davranış olduğunu söylebilirim. 

Toparlayacak olursam yaptığımız iş esnasında bizim için  ekstra bir iş yükü olmadan aynı zamanda  hizmet verdiğimiz veya diyolag içerisinde olduğumuz insanlar için büyük fayda sağlayacak davranışlardan  kaçınmamalıyız. Ekstra bir iş yükü olmadan diye belirttim çünkü  iş hayatında bizim de belirlenen süre içerisinde sorumluluğumuzu yerine getirmemiz gereken bir gerçeği de gözden kaçırmadan bu tarz faydalı işler yapmalıyız.  

Yorumlar

Cafer
14 Şubat 2019

İşini severek yapmak gibi bir yeteneğe sahip olunduğunda simit de satsan, asayişi de sağlasan hayatı güzel yaşayıp güzel yaşatabiliyor insan. Direkt olarak hayata dokunan bir meslek olan öğretmenler ise... kanayan bir yara. Umulur ki her gönlü güzel insan bundan nasiplensin.

Murat COŞKUN
18 Şubat 2019

Öğretmenler konusunun kanayan yara olduğu herkes tarafından bilinen ama kimsenin bu denli büyük bir değişime cesareti olmayışı ülkece bir neslin geleceğine mal olmakta. Özellikle eğitim konusunda karar verme yetkisine sahip kişiler keşke kar yağışlarında tatil ilan etmesiyle akılda kalmak yerine köklü değişimlerin sahibi olarak akılda kalsa... Son yıllarda özellikle öğretmenlik mesleği "Garanti İş" düşüncesinin getirdiği gayret ile edinilen mesleklerin başında yer almaktadır. Biz yarına çıkacağımız kesin değilken her şeyin kesin olmasını istediğimiz şeylerden bir tanesi işimiz. "Garanti İş" olsun ki bir kere o mesleğe sahip olduktan sonra kontağı kapatıp kendisini geliştirmeyi bıraksın. Çünkü her gün gelişip etrafını geliştirme çabası zor meziyettir kardeşim; zor...

Yorum Yap