Yakıt İstasyonlarında Araba Lastiğinin Hava Basıncını Kontrol Etme Savaşı


GENEL

857 Görüntülenme

08 Haziran 2019

Paylaş :

Her pazar günü sabah kahvaltısından sonra arabaya ayırdığım süreyi bugün tatilden kalan vaktim çok olduğu için bugün yıkayıp lastiklerinin havasını kontrol ettim. Bugün arabayı yıkadıktan sonra lastiklerin havasını kontrol ettiğim yakıt istasyonuna geldiğimde ara ara karşılaştığım manzarayla  karşılaştım. İki tane bencil abimiz arabasını park etmiş biri arabasını siliyor bir tanesi de o küçük su tabancasıyla arabasını yıkamaya çalışıyor.

Bir süre aracı müsait bir konuma alıp bekledim ve o sürede gidip onlara bu yanlış durumu anlatmayı düşündüm. Ama o durumun yanlış olduğunu anlatacak zamanıma acıdığım için hiç muhattap olmadım. Böyle insanların trafikte nasıl araç kullandığını düşünmek bile istemiyorum. Bu hava üniteleri yakıt istasyonunun müşterilerinin kullanımına sunduğu bir hizmettir. Bunu sanki kendi paramız ile yaptırmış gibi kullanmanın tek bir açıklaması var o da cahillikten başka bir şey değil! 

Yani daha kötü ne olabilir sorusunun cevabını ararken bence öyle dakikalarca o hava ünitesini araçlarını park ederek işgal etmek yerine, bir tane piknik örtüsü getirip önünde piknik yapabilirler, bir tane su havuzu getirip oradaki akan küçük su tabancasıyla keyif yapabilirler, eğer pickup araçları varsa evlerinden koltuk takımını getirip önünde oturup aile sohbeti de edebilirler. Böyle yapmaları daha az tepki toplar en azından böyle bir saçmalığı görünce insanlar tepki göstermek yerine ilk defa karşılaştıkları için tebessüm gösterme ihtimalleri olabilir.

Bu durumun bir benzeri banka ATM önlerinde de gerçekleşmektedir. Bir kişinin işlem yapma süresi maksimum  1 veya 2 dakikadır. Bunun büyük boyutta yazılarla ATM üstüne yapıştırmalarına gerek yok bence. Bazı kurallar yazılar ile önümüze konulmasa da uyulması gerekir. Bu kurallardan bir tanesi de ortak kullanım alanlarında  senin işlem yapma süresi ne kadar doğal hakkın ise senden sonra o ATM'yi kullanacak kişinin de en doğal hakkıdır! Ya karınca hızıyla işlem yapmak yerine hızlıca sana ayrılan sürede 2 3 işlem yaparsın ya da karınca hızıyla 1 işlem yaptıktan sonra ikinci yapacağın işlem için tekrar sıraya girmelisin. 

Sonra özellikle bayramlarda, toplu maaş ödeme günlerinde ATM önlerinde tartışmalara denk gelmeyiz. Bu durumda kimse birbirine hakaret etmeden işlemini yapıp evine ulaşacaktır. Bugün başıma gelen bu saçma durumu sizinle paylaşmak istedim.

Yorumlar

Yorum bulunamadı.

Yorum Yap