SSL Olmayan Sitenin Bozuk Görünümü


YAZILIM

1595 Görüntülenme

04 Ekim 2018

Paylaş :

YAZILIM kategorisinin  ilk yazısında konuyu SSL olmayan sitede site adresi başına "https://" ibaresi eklenirse site görünümü nasıl olur onu sizlere açıklayacağım.

Kategorinin YAZILIM olduğuna bakmayın internette kaynak aramak için girdiğimiz PHP, HTML, CSS vs yazılım dillerinin (bu arada HTML yazılım dili mi değil mi sorusuna da bir yazıda yorumumu paylaşırım) örnek kodları gibi değil de web tasarım veya yazılım konusunda iş yapan okurlar olursa faydası olur diye kategoriyi açtım. 

Şimdi ilk olarak web sitemizde eğer SSL yoksa aşağıdaki gibi tarayıcımızın adres satırında http://siteadresi.com yazar veya direkt (direk değil miydi ya o direkt nedir demeyin doğru yazımı bu şekilde bu durumu da konuşalım; bir ara yazıyı paylaşır link veririm bu kelimeye) siteadresi.com olarak karşımıza çıkar. 

http url

Şimdi  bide www yönlendirmesi yapılmamış ve siteye BASEHREF tanımlanmışsa; o da şayet http://www.siteadresi.com olarak belirlenmişse yine aşağıdaki resimde olduğu gibi site içerisinde kullanılan ikonlar(iconlar olarak kullansaydık imla hatası yapmış olurduk) gözükmeyecektir. 

Bu durumu önlemek için ya www yönlendirmesi varsa BASEHREF(daha sonra ne işe yaradığını açıklayacağım) ona göre belirlersiniz. Ya da www yönlendirmesi yapmamalısınız. Ama benden tavsiye www yönlendirmesi yapın çünkü SEO konusunda olumlu etkisi olduğuna seo analizi yaptığım birkaç sitede www olup olmadığı değerlendirmesi yapıldığını gördükten sonra karar verdim.

WWW Yönlendirmesi

RewriteEngine on RewriteCond %{HTTP_HOST} ^siteadresi.com [NC] RewriteRule ^(.*)$ http://www.siteadresi.com/$1 [L,R=301,NC]

Bu işlemi daha sonra buradan daha detaylı anlatırım çünkü Cpanel üzerinden de bu işlem yapılabiliyor.

 

 

Bu konuya da değindik sıra aslında bu yazıyı yazmama sebep olan durumda. Projenizde her şey(herşey olarak yazsaydık imla hatası yapardık) tamamlandı ve müşteriden onay alma sırasına gediğinizde müşteriden aniden  şöyle bir cevap aldınız: "Yav kardeşim bu ne böyle site açılmıyor! :))) " Bu cevabı aldığınızda kafanızdan aşağı kaynar sular indiğinde  belki bu yazıya denk gelirseniz size yardımcı olur inşallah bu yazım. Aşağıda karşılaşılacak olası durumu görselini ekliyorum sonrasında  çözümünü paylaşayım sizinle.

Bu görüntü ile karşılaşırsanız canınızı sıkmayın. Bu aşağıdaki kodları deneyin sonra müşterinize göğsünüzü gere gere siz de esnaf ağzıyla: "Hocam bir daha kontrol eder misiniz! (Ünlemi de koyuyorum anlayın nasıl içten duygularla yazdığımı :))) )" Ayrıca cevabımdaki tezatlığı farkettiniz mi cüme kavgaya gider modunda Hocam ile başlayıp, eder misiniz ile rica yüklemiyle sonlanıyor. Fazla uzatmıyorum büyük ihtimal o an nasıl hallederim psikolojisiyle hiç bu satırlar da okunmadan aşağıdaki kod CTRL+S artistik hareketiyle kopyalanıp usulca sayfa kapatılacaktır. :)) 

HTTP - HTTPS Yönlendirmesi

RewriteCond %{SERVER_PORT} ^443$ [OR]
RewriteCond %{HTTPS} =on
RewriteRule ^(.*)$ http://siteadresi.com/$1 [R=301,L]

Yorumlar

Yorum bulunamadı.

Yorum Yap