Nic TR Artık DNS'leri Hemen Güncelliyor!


YAZILIM

90 Görüntülenme

15 Ocak 2019

Paylaş :

Web konusunda internet sitelerine sadelik  dersi veren nic tr  bir süredir DNS değişikliği işlemlerinde bize sunmuş olduğu saatler arasında işlem yapmaktaydı. 2019 yılı ile anında DNS değişikliği işleminin başladığını düşünüyorum. Çünkü ben iki hafta önce bu durumu sizlerle paylaşacağım konusunda not almıştım. Aldığım notun tarihine baktığımda 2 Ocak olarak referans aldığımda yeni yıla bu yeni hizmetiyle girdiğini düşünüyorum.

Aşağıda DNS kavramını açıkladım:

(Web sitenizin dosyalarının barındırıldığı adreslerin alan adı tarafında belirtildiği bileşeni denilebilir. Daha günlük hayat ile örneklemek gerekirse Murat denildiğinde Murat'ın nereden geleceği adresinin belirtildiği bir işlemdir. Örneğin; Murat denildiğinde DNS adreslerini 'Ev Adresi' olarak belirttiğimizde ev adresinden geleceği komutu verilir. Yani Murat adı ile ilişkili Ev Adresinde tutulan dosyaları ile karşınıza gelmesi komutu verilmektedir.) 

Web konusunda gerke hobi olarak gerek mesleği neticesinde uğraş veren kişileri özellikle hedef belirleyip bu yazımı paylaştım. Çünkü uzun süredir belirli saatler aralığında DNS değişikliği işlemi yapıldığı için bu değişikliği farketmek sık kullanmayanlar için geç olacağını düşündüm. 

Nic TR sitesi ile ilgili yorumum ile yazıyı sonlandırayım; çoğu web sitesinde tasarımda farklılık yaratmak adına kullanıcı dostu olma özelliği kaybedilmektedir. Kullanıcı dostu olması, ziyaretçinin aradığı şeyi en kısa sürede nasıl yapacağı konusunda örnek olduğunu düşündüğüm site ile ilgili sizlerin de site işleyişini inceleyip kullanıcı aktivitelerini nasıl sade ve anlaşılabilir hale getirilmesi konusunda belki fikir edinirsiniz.

 

Yorumlar

Yorum bulunamadı.

Yorum Yap