IT Forum Turkey 2019: Veri İşleme, Yapay Zeka, Teknolojiye Karşı Yeni Yaşam Biçimimiz


GENEL

1071 Görüntülenme

28 Şubat 2019

Paylaş :

Teknoloji, faydalanmayı bilenler onbinlerce insan gücüne karşılık otomasyonlar ile maliyetlerde imkansız denecek kadar tasarruflar ederken teknolojiden faydalanamayan kişiler ise onbinlerce iş gücüne karşılık milyonlarca lira maliyet sonrası AR-GE çalışmalarına bütçe ayıramayıp  bulunduğu dönemi onlarca yıl geriden takip eden bir şirket haline dönüşmektedir.

Ülkemizde bu konuda hala tam olarak teknolojiyi yakından takip edip kuruluşunu devam ettiren sanayii kuruluşu sahipleri sayısı bir elin parmağını geçmeyecek düzeyde. Biz teknoloji gibi bir nimeti kullanıp bütçeyi doğru kullanmadan dünya markası kuruluşlar ortaya çıkaramayız. Ülkemiz, fuar etkinliklerine de pek ilgi göstermemekle birlikte ticari kuruluşların kartvizit alışverişi yapacak bir ortam sayısı çok azdır. Bunun yanında ilk organizasyonları olmasına rağmen bu denli büyük bir etkinliğe imza atan IT Forum Turkey etkinliği belki de süregelen bir IT fuar geleneğine öncülük edecektir.

Microsoft, TeamViewer, Radore, Ericsson, Arvato, Dell Technologies, Penta, INSPARK, Artiwise, enVision, Deloitte gibi firmaların sponsor olarak katılım sağladığı fuarda ACARNET olarak fuara özel fuar içi iletişimin sağlandığı Matchmaking Service yazılımını geliştirdik ve Network Sponsor olarak katılım sağladık. Kendi projelerimde projenin ait olduğu firma ihracat firması ise daha çok özenle yapıyorum çünkü o firmalar yurtdışında ülkemizi temsil etmektedir. Kullanıcı etkileşimi deneyimini en üst seviyede tutarak ülkemizi en iyi şekilde temsil etmesi düşüncesiyle projelerimi yürütürken böylesi sektöre faydalı bir fuar için ayrıca bir ilgi ve alaka gösterdim. Çünkü fuara TeamViewer CEO'su Oliver Steil başta olmak üzere birçok yurtdışından IT sektöründen insanlar geldi ve tecrübelerini yerli firma müdür ve kurucularına aktardı. Ne güzel bir durum öyle değil mi? Amerika, İngiltere, Almanya gibi ülkelerde IT sektörünün dev şirketlerinin müdürlerinin tecrübe ve iş fikirlerinden yerli firmalarımızın yetkilileri  faydalanmakta ve fuar aracılığıyla tanışma fırsatı bulmaktadır. Biz de dijitalleşmenin ilk adımı web yazılım firması olarak bu tecrübe etkileşiminden bolca faydalandık ve daha iyi neler yapabiliriz düşüncesini pekiştirdik.

Fuarda sunumları dinlerken bir taraftan da aklımda etrafta hüküm süren düşünceleri düşünmeden edemedim. Karşımda sektöre yıllarını vermiş tecrübe sahibi kişiler "DATA, DATA, DATA" derken sokakta lise veya üniversite mezunu kişiler mezun oldukları bölümden ilişkisiz bir iş kolunda çalışmaya başlayıp 5 6 bin lira biriktirip geri kalan 7 - 10 bin lira parayı da kredi çekip araba alıp rahat etme düşüncesi varken aynı yaş grubumuz terabaytlarca veriyi işleyip sektöre ait veri madenciliği yapmaktalar. 

Yine haberlerde çokça gördüğüm yeni trend sorunumuz olan ihracata katkı  sağlayıp ülke ekonomisini güçlendirme konusunda 7'den 70'e herkes söz sahibi, herkes ihracat yapmalıyız, üretmeliyiz, daha çok üretmeliyiz derken o röportaj bittikten sonra cebinden telefonu çıkarıp PUBG oyununa devam etmektedir. Ne yazık ki bu oyun furyasında da yine yaş sınırı yok. Sokakta, molalarda, akşam dinlenme saatlerinde, metrobüste veya otobüste her yerde zaman öldürüp sonra ihracat yapma hayalleri kurup ülkemizi kalkındırma meziyetine kalkışıyoruz.

Durumu şöyle betimlemek istiyorum; gölün başında 7'den 70'e toplanmışız ve bina yıkımı seyreder gibi suyun içinde bir kişinin boğulmasını izliyoruz. Herkes kurtarma tavsiyeleri veriyor ama kimse kılını kıpırdatmıyor. Ama herkes kendisini kahraman ilan etmiş ve sesi kısılırcasına tavsiyelerini haykırıyor. İşte tam da içinde bulunduğumuz durum bunu gösteriyor. Ben de devam eden projelerim sonucunda bir sonuç alamazsam ben de seneler sonra bu yazımı okuyup boşuna sesim kısılana kadar bağırdığımı kendime anlatacağım. 

Yaramaz (daha önceki  yazılarımı okumayanlar için, Yaramaz geçen sene vefat eden kedimin ismi), onun hatrına düzenlediğimiz etkinlikte de bahsettiğim gibi önceliklerimizi belirlemede sorun yaşıyoruz. Bir öncelik belirledikten sonra sonrasında daha önemli gördüğümüz bir durumla karşılaştığımızda öncesinde yaptığımız tüm planları çöpe atıyoruz. Bu öncelikleri belirleyememe sorunu fuarda da az da olsa kendini gösterdi. Normal katılımcı olarak en az 40 50 kişi katılım sağlamadı ama yine de 400 kişinin üzerinde harika bir katılım vardı fuarda.

Fuarda öyle dersler çıkardım ki kendime; kalkıp başka ülkeden buraya gelen şirketlerin tek bir amacı vardı her gün daha fazla artan verileri yönetebilme çabasıdır. Bundan sonra devir; verileri yönetebilenlerin devri olacağını anladım. Buraya gelen firmalar şehrin kalan bir avuç yeşil alanını da katledip beton yığınına çevirmek yerine teknolojinin gücünden faydalanıp çevresinde olup biten durumları kontrol altında tutmaktadır. 

Bilişim adına merakı olanlar mutlaka bilir; biz TeamViewer firmasını hep uzaktan masaüstü çözümleri ile bilinirdi ama şirket kendisini güncel tutup veri işleme teknoloji konusunda firma olarak büyük yatırımlar ile ortaya koydukları ürünleri sergilediler. Ayrıca TeamViewer kullanıcılarının programı kullanırken program sürümü kaynaklı yaşadıkları sorun artık sona erdiği müjdesini sizlere iletmek isterim. Artık programın satın aldığınız lisansı sayesinde sürüm yükseltme şansınız var ve karşınızdaki bilgisayar hangi sürümü kullanırsa kullansın bağlantı imkanı vermektedir. Konuyu özetlemek gerekirse eskiden TeamViewer 11 sürümünü kullanıyorsanız karşıdaki bilgisayar 13 sürümü kurulu ise bağlantı sağlamada sorun yaşanırken artık bu soruna son vermişler. Aşağıda da yine ekipleri ile çekilen fotoğrafımızı sizinle paylaşmak istedim.

Ayrıca fuarda gece gündüz ayırt etmeden harika bir organizasyona imza atan başta Savaş Bey ve Dilan Hanım olmak üzere tüm IT Forum Turkey ekibini kutlarım, ayrıca Savaş Bey'in değerli yorumundan dolayı kendisine çok teşekkür ederim. 

Fuardan sonra bir türlü vakit ayırıp etkinlikten akılda kalanları sizlerle paylaşmadım ama IT Forum Turkey ekibinin etkinlik sonucunda hazırladığı videoyu  görünce artık sizinle etkinlikten kalanları paylaşmak gerektiğini düşündüm.  

 

 

 

Yorumlar

Yorum bulunamadı.

Yorum Yap