İç Mimarlığın Kalbi Devlet Hastanelerin Koridorlarında Atıyor


GENEL

731 Görüntülenme

03 Mart 2019

Paylaş :

Bugün mevsim geçişi sebebiyle olsa gerek boğaz ağrısı nedeniyle semtimizde  yer alan devlet hastanesinin acil birimine gittim. Hasta olduğum için daha agresif yapıda olunduğu için belki de her hasta olup hastaneye geldiğimde gözüme bir şeyler yanlış geliyor.

Bu durum aslında yıllardır aynı ama blog yazmaya başladıktan sonra bugün tekrar aynı durumla karşılaşınca sizinle paylaşmak istedim. Şuan genel olarak tasarruf hali var olduğu için zaten bu tarz acil olmayan tadilatlar olması gereksiz geliyor bana. Özellikle hastanenin acil biriminde sürekli yapısal tadilatlar yapıldığını gözlemliyorum. Şimdi tedavi yöntemleri zamanla farklılaşmıyor ki belli bir zaman sonra muayene odalarını birleştirip sonra tekrar geri eski  haline çevirmek büyük maliyetler ile yapılır. Şimdi büyük bir odayı alçıpan duvar ile bölüp sağlık odası dizaynı  yapmak en az 10 bin lira maliyeti var. Ben sık sık hastaneye gitmem ama her gittiğimde farklı dekorasyonda buluyorum hastanenin acil servis bölümünü. Bir an iç mimarlık firmasının  örnek gösterim merkezi  gibi her sezon farklı tasarımlar yapılmaktadır.  Ki sağlık tesislerinin  tadilat işleri, projesini gerçekleştirdiğimiz temiz oda sistemleri yapan yapı firmasının firma yetkilisinden öğrendiğim kadarıyla  normal ev tadilatlarina göre 4 5 kat daha fazla maliyeti oluyormuş.

Bu kadar hastanelerdeki tadilat masrafları yerine özellikle kanser hastalarının ilaçlarına SGK  karşılaması  adına maliyet ayırmak daha insanlara faydalı olur. 

Yorumlar

Yorum bulunamadı.

Yorum Yap