Hem Nitelikli İş Gücünü Desteklemek Hem De İşsizlik Oranını Düşürmek


GENEL

109 Görüntülenme

07 Ocak 2019

Paylaş :

Ülkemizde son yıllarda üniversite  mezunlarının işsizlik  oranındaki  payı artarken  bir yandan da nitelikli iş gücü eksiği artmaktadır. Bu iki sorunu masaya yatırıp ortak bir çözüm üretmek  gerektiği düşünüyorum. 

Şirketlerin yeni mezunlara karşı önyargısını hepimiz mezun olduktan sonra yaşamışızdır. Tecrübe engeli ortaya atılır ve başvurular olumsuz sonuçlanır. Öğrencinin de örgün  eğitim esnasında yeterli tecrübe edinecek ortam sunulmadığı için kendisini bekleyen hazin sonu kabullenir hale geldi. Mezun olduğum Kırklareli  Üniversitesi  Bilgisayar Programcılığı bölümünde bu soruna faydalı olabilecek bir proje sürdürülmektedir. Önlisans  öğrencilerinin 4 dönem örgün eğitimi 3 döneme indirilerek 1 dönem sadece iş tecrübesi kazanması adına staj  yapılması sağlanacak eğitim modeline geçiş   yapılması planlanmaktadır. Bu çalışmaları konusunda hassasiyetinden  dolayı Bilgisayar  Programcılığı  Bölüm Başkanı Öğretim  Görevlisi Nadir Subaşı'nı ayrıca kutlamak gerekir. Böyle  geleceğe yatırım niteleğinde projeler sürdürmeleri eğitim adına sevindirici gelişmelerdir.   

Başlıkta belirttiğim konu üzerinde benim şöyle bir önerim var: Eğitim programına uyulması zorunlu kılınan öğrencilerin, bu programa uymak adına iş tecrübesinden  geri kalan öğrencilerin iş hayatında şirketlere karşı avantajlı hale getirmek açısından özellikle önlisans  ve lisans mezunu öğrencilerin mezun oldukları tarih itibariyle  6 ay içerisinde çalışma hayatındaki  ilk 15 gün Sosyal Güvenlik giderleri  devlet tarafından karşılansın. Öğrenci de bu 15 günlük süreç içerisinde kendi maddi alacağının  sadece mecburi  ihtiyaçlarını karşılayacak kadarını  işletmeden  alsın. Böylece  mezunları ve şirketleri en makul şartlarda ortak noktada buluşması sağlansın.  Sonrasında şirket mezunun iş performansını konusunda onayını aldığı takdirde belli bir süre sonra şirketten bu Sosyal Güvenlik giderlerini  geri alsın. Belki de bu şekilde binlerce yeni mezun kendisini ispatlama şansı bulacak ve nitelikli iş gücüne destek olunacak. 16 sene eğitim almak basite alınacak bir durum değil.  Ailenin çocuklarına verdiği emeğin karşılığı olarak onlara bu şekilde şans verilip iş hayatına kazandırılması  konusunda onların da olumlu bakacağını düşünüyorum. Maddiyat bir yana insanın 16 sene ayırıp sonrasında hayal kırıklığına uğraması kadar kötü bir durum olmadığını düşünüyorum. 

İSKUR işbaşı eğitim programı ile bu konuda çalışmalar yapılıyor  fakat genel olarak bir destek programı hazırlanmalı ki daha geniş kapsamlı sonuçlar alınabilsin.

Yurtdışı  Kariyer Planları 

Yıllardır süregelen öyle bir algı yaratılmış  ki: "yurtdışında kariyer yapma ".  Biz ülkemizdeki  iş görüşmelerine bile nasıl gidileceğini bilmezken  kendimizi gerçekten uzak hayallere kaptırıp  sonrasında bunalıma  sokuyoruz. Ben kendi gördüklerim kadarıyla söylemem gerekirse  kimse sizin kiyafetinizin 5 senelik mi 10 senelik mi olduğuna bakmaz. Orada gözetilen şey o ortama uyum sağlayıp sağlamadığıdır. Çünkü daha ilk kelime ağzımızdan  çıkmadan dış görünüşümüz ile değerlendirmeye alınırız. Sonrasında saç sakal durumunuz yine Survivor'dan elenip ülkeye daha dün gelmiş gibi çıkıp görüşmeye gidilirse  yine sonucunun olumsuz olduğu bir gerçektir.  En son olarak ta mesleki yeterliliğimiz değerlendirme konusu olur. Mesleğimiz hakkında  mülakatta  en uç noktalardan sorular gelir ama bu soruların amacı da araştırma ruhu olup olmadığını anlamak içindir. Yoksa her gün iş esnasında çılgın projeler dönmüyor  benden söylemesi. İş  görüşmeniz olumlu değerlendirme durumu olursa şirketin standart iş döngüsünün bir parçası olacaksınız. 

İnsanın yurtdışı kariyer planı yapmak güzel bir karar ve gelecek konusunda kendisine dert edinmiş bir kişi olduğunu  gösterir ama asıl konu bu kararına karşılık yeterliliği  var mı? Yazılım sektöründe iş ilanlarında artık o kadar yetersiz görulen iş başvurusu olmuş ki şirketler yazılım sektöründe "Hello Word! " yazdırmanın  dışında bir şeyler bilenler başvuru yapsın açıklaması yapmak zorunda hissetmişler. 

Ayrıca ülkede önemli işler başarıp kariyer anlamında dolu değilseniz yurtdışında değerlendirmeye bile alınmazsınız. Ve o şirketlerin 3 4 aşamalı iş başvuru süreci var ve en sonunda bir kişiyle muhattap olma şansı yakalayabiliyorsunuz. Onun için ilk önce burada geleneğini kuralını bildiğiniz şirketlerde başarı sağlamanız  gerekmektedir.

Yorumlar

Yorum bulunamadı.

Yorum Yap