Fuarlar İle Ticari İşletmelerin Etkileşimini Güçlendirmek


GENEL

131 Görüntülenme

09 Ocak 2019

Paylaş :

Ülkemizde ticari işletmeler bana göre bölümlere ayrılmaktadır. En üstte ekonomik olarak tüm olumsuzluklara rağmen reklam ve tanıtım çalışmalarına ayrılan bütçeyi kısmayan, onun altında ekonomik bir engelle karşılaşıldığı zaman ilk önce  reklam ve tanıtım çalışmalarına ayrılmış bütçeyi geri çekenler, onun altında reklam ve tanıtım çalışmaları yapmak isteyen fakat ekonomik planlama yaparken bütçe ayıramayanlar en sonda da işletmesini yönetirken reklam ve tanıtım çalışmasından uzak ilkel bir şekilde yönetmeyi tercih edenler diye kendimce bölümlere ayırdım.

1. bölümde yer alan işletmeler yurt içi veya yurt dışı fuar veya organizasyonların sektörleriyle ilgili olanları yıl başlangıcında araştırıp bütçe ve zamanlarını ayırmaktadır. Genelde bu işletmeler dijital ortamda da her anlamda faaliyet gösterdiğini söyleyebilirim.

2. bölümde yer alan işletmeler sadece maddi imkanlar doğrultusunda yurt içi fuar veya organizasyonlara katılım gösterip dijital anlamda da 1. bölümde yer alan işletmeler kadar aktif değillerdir. Daha açık halde anlatmak gerekirse bir web sitesi var, bilgi işlem birimi var fakat ürünlerini veya hizmetlerini tanıtacak internet reklamcılığı yapmamaktadır.

3. bölümde yer alan işletmeler fuar ve organizasyonlardan uzak sadece bir web sitesi ile yetinen işletmeler olarak değerlendiriyorum.

4. bölümde ise belki bir web sitesi bile olmayan sadece bir kartvizit ile kendisini tanıtmayı tercih eden işletmeler diyebilirim.

Bu konuda sizlerle paylaşacağım konu; eğer benim cebimde bir çiçek  var ve onu cebimden çıkarmadan herkesin görmesini istiyorsam imkansız olduğunu  bilmem gerekir. İşletmelerde ceplerinde bulunan çiçeği eline alıp herkese göstermediği sürece ürünlerinden veya hizmetlerinden kimse haberdar olmayacaktır.

Ülkemizde fuar veya organizasyonlar konusunda yeterli ilgi görmemektedir. Ülkemizde faaliyet gösteren işletmelerin kendilerini ülke çapında tanıtabilmeleri ve bu sayede belki de birçok iş birliği avantajını fuar veya organizasyonlara katılım sağlamayarak kaçırmaktadır.

     Acarnet Bilişim Teknolojileri olarak 29 Ocak 2019 tarihinde gerçekleşecek IT FORUM TURKEY etkinliğine katılım sağlayacağız. Ben de şirketimizi Yazılım Departmanı Sorumlusu olarak  bu etkinlikte temsil edecek olmaktan çok mutluyum çünkü oraya gelecek şirketleri tek tek ziyaret edip etkileşim halinde olmak imkansız. Biz bu etkinlik sayesinde TeamViewer, Dell Technologies, Radore, Penta, Deloitte gibi firmaların CEO, CTO gibi yetkilileriyle görüşme imkanımız olacak. Bu şekilde etkinlikler sayesinde bilişim  sektörüde hizmet veren onlarca yerel partnerlerde katılım sağlayacağı söylenmektedir. Biz ülkemizde bu şekilde fuar veya organizasyonların sayısı artırarak ticari faaliyetleri çeşitlendirebiliriz. Bu konuda böyle bir girişimde bulundukları için IT Forum Turkey ekibine de teşekkür ederim. 

Biz ülkemizde düzenli olarak sadece şirketlerin katıldığı, sadece şirket yöneticilerinin katıldığı, sadece genç girişimcilerin katıldığı, sadece girişimcilerin katıldığı, şirketlerin sunum yapıp bireysel katılımcıların olduğu  hatta yurt dışında girişimleri olan vatandaşlarımızı da tecrübelerini katılımcılara aktarması için organizasyonlar düzelenebilir. Bu organizasyonlara da makul fiyatlar ile herkesin katılım sağlayacağı düzeyde olması gerektiğini düşünüyorum. Bir örnekle bu durumu pekiştirmek istiyorum: İstanbul'da yer alan MASKO'da (Mobilyacılar Kenti olarak ta bilinir.) yer alan mağazaların ürün çeşitliliği diğer mobilya mağazalarına göre çok daha fazladır. Çünkü orada her mağazanın tasarımcısı en yakınında binlerce ilham kaynağı olacak tasarımlar yer almaktadır. En büyük mobilya sektörünün firmaları bile burada şubeleri yer almaktadır. Çünkü bu ürün çeşitliliğinin fazla olma durumunu müşteriler de farkındadır. Bu ürün çeşitliliği bol fiyatların rekabetten dolayı makul olduğu ortamdan alışveriş yapmak için böylesi yerler çokça tercih edilmektedir.

Bu örnekte olduğu gibi birbirlerinden ilham alacak yüzlerce firmayı aynı organizasyonda buluşturmak fikir zenginliğine sebep olacaktır. Özellikle ihracat firmaları bu tarz etkinlikler ile ihracat faaliyetlerine kalite ve canlılık kazandıracaktır. Zaten ülkemizde sayısı az olan etkinliklerin birçoğu da ihracat firmalarının hedef kitle olduğu etkinlikler olduğunu da söylemeliyim. Bu konu biraz da ekonomik gelir kaynağının farklılığından kaynaklanıyor. Yani hangi sektör olursa olsun firmanın döviz kazancı hedefi ile kendisini yerelde gerçekleşecek ufak sarsıntılara dayanma gücü   sağlamaktadır. 

Son yıllarda yapılan rezidansların hepsinin altında böyle organizasyonlara uygun tasarlanıp güzel imkanlar yaratılması ülkemiz adına faydalı olacağını düşünüyorum.

Bilgi paylaştıkça çoğalır.  ilkesiyle projelerimizi çeşitlerindirelim; kaynaklarımızı güçlendirelim ve Türkiye'yi hakketiği ticari faaliyetlere sahip bir ülke haline getirelim. Bu konuda şirket sırlarınızı paylaşın mantığı oluşmasın; projelerinizi veya ürün modellerinizi paylaşarak ihracatımızı güçlendirmeliyiz. İnanın bu şekilde kendi pazarınızı daraltmazsınız aksine vizyonunuzu genişletirsiniz. Biz zaten pazarımızı daraltır düşüncesiyle sır tuttuğumuz iş fikirlerimiz yüzünden ülkemizde hala Amazon, Aliexpress, Alibaba gibi ticaret devi bir e ticaret sitesi çıkaramadık içimizde. İnşallah zamanla beni haksız çıkaracak gelişmeler olur da bende kendi yazıma kendi yorumumla gelişmeleri takdir edecek günler yaşarım. 

Yorumlar

Yorum bulunamadı.

Yorum Yap