Facebook'ta 10 Year Challenge Akımını Eleştiren Beğeni Canavarları ve Youtube İzlenme Rakamları


GENEL

75 Görüntülenme

24 Ocak 2019

Paylaş :

Sosyal medyada hashtag (konu etiketi diye yorumluyorum ben. Örn: #10yearchallenge ) ile paylaşılan gönderiler arasında #10yearchallenge gönderilerinin sayısı bir hayli arttı. Bu artışın sebebi olarak yine sosyal medyada ortaya atılan akımın sonucu denilebilir. Bu akım sosyal medyayı ikiye böldü. Bir taraf bu akıma ayak uydurup gönderiler paylaşırken bir tarafta bu bir yüz tanıma girişimidir kimsenin bu akıma dahil olmaması yönünde görüşleri var. Burada kilit noktamız, 2004 yılında kurulan bu sosyal medya sitesini ilk günden itibaren  kullanan biri zaten yüz tanıma durumuna ister istemez içerik olarak eklendiğinin farkında değil. O teknoloji diye koşa koşa satın aldığımız telefonların yüz tanıma kilidi veya parmak izi ile tuş kilidi durumlarının aslında bizim birer veri kaynağı olduğunu bilmemiz gerekir.

Şimdi bu durumda tüm sosyal medya araçlarını aktif biçimde kullanıp hikayaler paylaşıp, her gitiğimiz yeri, her yediğimiz yemeği, her gördüğümüz mekanı fotoğraflarını paylaşarak aslında o büyük veri madenciliği stratejisine gönüllü veri toplayıcısı olduğumuzun farkında olmalıyız. Hele ki yer bildirimi yapılmasına imkan veren sosyal medya araçlarının mutlu olduğunuzda nerede olduğunuzu, üzüldüğünüzde nerede olduğunuzu, akşam eve kaçta gidip sabah evden kaçta çıktığımıza kadar, iş yerinde yapılan yer bildirimleri ile ne sıklıkla iş değiştirdiğimize kadar tüm ihtiyaç olan verileri bu araçları hizmetimize sunan kişilere sunmaktayız.

Kalkıp ta bu haldeyken bu akıma ayak uyduranlara hakaret edip alaycı bir tavırla yorum yapmanın pek mantıklı bir davranış olduğunu düşünmüyorum. Bu durumu şöyle örneklendirmek istiyorum: "Kontrolünü kaybetmiş bir aracın denize düşerken camlarının açık  olup olmadığını tartışmak kadar saçma bir durum. Zaten araç her zerresine kadar suyun içinde olacak. Camlarının açık olup olmaması sudan uzak kalacağı anlamına gelmez bunu farkına varmalıyız." Facebook, İnstagram ile yatıp onlarla kalkıyor olup sonrasında böyle akımlara karşı çıkmanızı ben mantığa aykırı buluyorum.

Sosyal medya araçlarını ya özel hayatımızı sergilemeden kullanmalıyız ya da her haliyle özel olup olmadığını gözetmeksizin kullanıp sosyal medya akımlarına karşı çıkmamalıyız. Sosyal medyanın kötü kullanımı psikolojimiz konusunda da ağır hasarlar oluşturmaktadır. Kendisini sosyal medya ile kısıtlayıp bu mecrada binlerce arkadaşı olup gerçek hayatta kendini anlatacağı kimsesi olmayan binlerce kişi vardır. Bu duruma şahit olduğunuz çevrenizdeki kişileri topluma kazandırmak onlara yapacağınız en büyük iyilik olacağını düşünüyorum.

 

Son Yıllarda Artan Youtube İzlenme Grafiği

Konumuz zaman kıyaslaması olunca birbirine yakın konular olduğunu düşünerek son yıllarda eskiye göre patlama yaşayan Youtube izlenme rakamlardır. Öncelikle bundan 10 yıl önceki kliplere baktığımızda ait olduğu müziği defalarca izletecek güzel kadınlar olmadığını ilk baştan ele alalım. Özellikle son 3 4 yılda yeni bir sektör oluşturacak kadar artış gösterdi kliplerde yer alan güzel görünümlü oyuncular. Biz farkında olmadan bizim müzik ihtiyacımızı ikinci plana atıp klipleri sayesinde milyonlarca izlenme alan çalışmalar ortaya çıktı. Bizim o ayıpladığımız içerikleri yavaş yavaş günlük hayatta dinlediğimiz müziklerin içerisine yerleştirdiler. Biz de bu durumdan memnun bir vaziyette böyle güzel kızların olduğu klip yoksa şarkıyı bir kenara itip bizi adapte ettikleri klipleri olan şarkıların peşinde koşmaya mecbur ettiler. 

Bu izlenme konusunda artışın son yıllarda ülkemizin tanınmışlık seviyesinin artması da sebep olduğunu da atlamalıyım. Tabii ki ülkemizin son yıllarda tanınmışlık seviyesinin artmasıyla izlenme aldığımız ülkelerde de artış olmuştur. En başlıca sebebi de kliplerde kullanılan şablondur. Klip çekilecekse illa ki herkesin tekrar tekrar izleyeceği görünümde kızlar olması gerekmektedir. Biz farkında olmadan müzik ihtiyacımızın önüne geçen bir boyut kazandı. Bundan 10 yıl önceki kliplere bir de günümüzde kliplere şimdi tekrar bakın isterim. 

Yorumlar

Yorum bulunamadı.

Yorum Yap