Biz Sınavlardan Çok Sınav Giriş Belgelerine Önem Veriyoruz


GENEL

870 Görüntülenme

16 Haziran 2019

Paylaş :

2019 TYT AYT sınavlarına giren tüm öğrencilere başarılar dilerim ve istedikleri puanları almalarını temenni ederim. Benim yıllardır kafamdan hiç kaybolmayan bazı dikkatimi çeken durumlar arasında sınavlardan  çok sınav giriş belgelerine verilen önemi sizlerle paylaşmak istedim.

Bende 2014 senesinde sınava gireceğim zamanda evimizde yazıcı arızalı olması sebebiyle dışarıdan yani bizim mahallemizde  bulunan kırtasiyeden parayla çıkarmıştım. Bizim her pahalı olan şey en iyisi mantığıyla bana da kırtasiyedeki  abi: "Renkli mi çıkarayım  renksiz mi?" diye sorunca bende ücretlerini sorunca reksiz 75 kurus renkli 1.5 lira olduğu söyleyince bende de her zaman pahalı olan en iyisi dürtüsüyle  "Renkli çıkaralım abi, iki kopya olsun hem de" diye cevap vermiştim. Hem en iyisi hem de 1 tanesine bir şey olursa diğer 1 tanesiyle sınava gireyim ki sınavda şov  yapıp 500 tam puan üzerinden 576 puan alacağım ya(!) Şimdi bu durumda bir giriş belgesi yüzünden bu başarımı hiç edemem. (76 puan fazlamı da memleketim plaka kodundan ekledim.) Şimdi dikkatini çekeceğim nokta şu ki; ilk sene sınava girişim olan 2014 senesinde o kadar sınava önem verip hazırlanmamış olmama rağmen sınav  giriş belgesine verdiğim önem ve bugün kardeşimin sınava getirdiğimde gördüğüm manzara da aynı şekildeydi. 

Hatta ben şeffaf dosya içerisine hatta mavi şeffaf klasöre koyan kişileri bile gördüm. O an kağıt elindeki terle kendini imha etme ihtimaline karşı önlem alıyorlar  galiba. 

Aslında tam tersi olması gereken bu durum neden böyle işliyor anlamış değilim. Sınava gereken önemi verip tam anlamıyla hazırlanıp  sınava girerken de renkli renksiz şeffaf dosya içerisinde olması ya da olmamasına dikkat etmeden sadece sınava giriş yapmamızı sağlaması belki de doğru olan davranış. Bu günde dikkatimi ceken bu durumu sınav vesilesiyle sizinle paylaşmak istedim. Tekrardan tüm sınava giren öğrencilere başarılar dilerim. 

Yorumlar

Yorum bulunamadı.

Yorum Yap