Başlangıç


GENEL

1187 Görüntülenme

02 Ekim 2018

Paylaş :

Yazı başlığını Başlangıç olarak belirledim, inşallah güzel bir başlangıç olur. Bundan sonra buradan günlük hayatta yaşadıklarımı, yaptığım iş ile ilgili bilgi paylaşımı, araba meraklısı biri olarak ilgimi çeken araba yorumları(bu arada aklınıza şimdi bu kalkıp başımıza otomobil yorumcusu olur çıkar demeyin öyle bir niyetim yok) vs. yazılarımı buradan yayınlayacağım. 

İlk olarak bu yazıyı okuyan kişilerin gözüne çarpacak alan adımı nasıl aldığımı açıklayayım sonra sırasıyla açıklayacak çok şey olacak :) Belki günlük hayatınızda haber okumak için girdiğiniz haber sitesinin, işletmeniz varsa işletmenizin web  sitesine ait alan adının veya eğitim aldığınız üniversitenin alan adının bile Türkçe karakter olmadığını görüyorsunuz ama tahmini bu alan adı gibi Türkçe karakter içeren alan  adları 10 yıl gibi bir süredir kullanımda olduğunu öğrendim. Bende muratcoskun.com alan adını almaktı niyetim ama alınmıştı WHOIS(bu terimi daha sonra ne olduğunu yazarım) bilgilerinden alan adı sahibine ulaşmaya çalıştım ama olmadı. Bende bu alan adını almaya karar verdim. Benim ilk aklıma gelen mail gönderme alma konusunda sıkıntı yaşar mıyım sorusu oldu ama denedim o konuda da sıkıntı yok. 

Şimdi ilk yazım olduğu için illa ki konudan konuya atlayıp "Hadi lan ordan bu ne anlatıyor!" diyebilirsiniz ama zamanla bu durumu da atlatırım diye düşünüyorum. İnşallah bu düşüncem sadece düşünce olarak kalmaz uygularım :) İlk etapta bende düzenli olarak yazı yazarım diye düşünüyorum ama bundan birkaç ay sonra hala yazı paylaşıyorsam bu görevi de başarıyla tamamladım demektir. 

İlk yazımda günlük hayatta her gün karşılaştığım toplu taşıma sırasında gözüme çarpanları paylaşacağım. İlk deli sorum yürüyen merdivenlerde neden sağ tarafta merdivenin yukarı çıkması veya aşağı çıkmasını beklemek yerine merdivenin sol kısmı da  işgal ediliyor?? Abi bekleyeceksen niye arkadan gelenlere engel oluyosun, niye arkadan gelen adamın seni o anın psikolojisiyle kaba uyarısıyla canını sıkıyosun. Geç sağ tarafta aşağı inmeyi bekle ya da hızını alamazsan aşağı in sonra yukarı çıkan yürüyen merdiven neredeyse dön bidaha yukarı çık; vaktin varsa bu aktiviteyi saatlerce de yapabilirsin yani :) Bir diğer deli soru bu insanların okey, batak vs oyun aşkının metroya bindiğinde zirve yapması. Oyun geliştiricisi arkadaşlara, abilere, ablalara buradan önerim,  internet bağlantısı gerektirmeyen bir şekilde bu insanları aynı internette oynadıkları çoklu oyuncu modundaki gibi bir oyun tasarlansa inanın tabiri caizse köşeyi dönersiniz. :)  (Mümkün olduğu kadar yabancı sözcük kullanmamaya özen göstericem. Bu açıklamayı yaparken online /offline kelimeleri kullanmaktan kaçtım ortaya bir önceki cümledeki gibi  online demek yerine 'internet bağlantısı gerektirmeyen' sözcükleri kullanmayı tercih ettim.) İnanın evine giden kişiler oyundan hızını alamayıp o güzergahı 3 4 defa gider gelirler. Tabi bu kendi görüşüm. Şimdi bunları okurken "Ulan bunu diyosun ama Allah bilir seninde elinden telefon düşmüyor" diyeceksinizdir elbet ama toplu taşıma araçlarında inanın mecbur olmadığım sürece elime telefonu almam. Sıkıntıdan o an patlayacak gibi olsam bile. Bir tür bağımlılığa karşı bir tavrım diyelim bu davranışıma. Telefonun şarjını bitmesini takip etmek yerine farklı durumda bir konuyu takip edilse ortaya nasıl sonuçlar çıkar bu olayı da bir gün detaylı konuşuruz inşallah. İlk yazıda çenem düşmeden bitireyim. Günlük hayatta başıma gelen olayları artık beraber değerlendiririz ama bundan sonra bol bol kulaklarım çınlayacak gibi görünüyor. (Bu yazımdan birkaç yıl sonra dönüp sitedeki tek yazım olan bu  yazımı okursam harbi ne gülerim ama :):) )

Yorumlar

Cafercan
03 Ekim 2018

"Türk gibi başla, Alman gibi devam ettir, İngiliz gibi bitir." derler bilirsin :) Fakat, başlamak bitirmenin yarısı olduğuna göre... Sen yürümek için bir adım attın, yolun sonunu görüp göremeyeceğin belli değil. Hiç yola çıkmayanlardan daha iyi bir şey bu. Birkaç yıl sonra ben de senin ilk yazına yazdığım yorumu görürsem, bu konu hakkında belki bir yazı yazarsın sen de fena mı? Türkçe'ye olan yaklaşımın beni duygulandırdı :) Bilişim terimlerini yazının en altında açıklarsan şeker gibi olur. (Yürüyen merdiven noktasında katılıyorum ve ekliyorum: Uzunçayır-Ünalan metrosu parkuru ve oradan da Kozyatağı'nı denesinler.) Bir de gardaşım, araba demişken Marauder gibi canavarlar hakkında görsel bir yazı beklediğimi de not düşeyim şuraya da yukarıdaki yazdığım "ilk mesaj krizi" yaşanmasın. Biliyorsun, komşuluk ilişkileri önemlidir; sonra dolar yükseliyor :)))))))

Murat COŞKUN
04 Ekim 2018

Öncelikle web sitemin ilk yazısına yapılan ilk yorumu keyifle cevapladığımı belirterek yorumuma başlamak istedim. Her girişimimde mutlaka yorumunu yapıp değerlendirmeye layık gördüğün için teşekkür ederim. Bu konuda borcumu nasıl öderim bilmiyorum. İnşallah ilk yazım, son yazım olmaz da ileride gülerek hatırlanacak bir anı olarak kalır. Araba yorumu konusunda müsait olduğum ilk zamanımda senin için paylaşırım :)

Yorum Yap